ART / Misc. paintings / Enamel picture 10381108
*
nr 1038 1108
Bengt Berglund
(f. 1936), Sverige
Bengt Berglund (b. 1936), Gustavsberg, Sweden, 35x35,
ENAMEL PICTURE, Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 35x35
Bengt Berglund, born 1936, Swedish ceramist.
Estimate:
800
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday May 16 2016
at 19:52:24
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/5 17:48:15
1
Vinnande bud
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
*
Bengt Berglund
Bengt Berglund, born 1936, Swedish ceramist.
Read more about 50/60-tal
nr 1038 1108
Bengt Berglund
(f. 1936), Sverige
Bengt Berglund (b. 1936), Gustavsberg, Sweden, 35x35,
ENAMEL PICTURE, Bengt Berglund (f. 1936), Gustavsberg, 35x35
Bengt Berglund, born 1936, Swedish ceramist.
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday May 16 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
16/5 17:48:15 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 16
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.